Az AmbevTech a világ egyik legnagyobb sörgyára egy technológiai központtal felszerelve. 2019-ben számos változás következett be a vállalat életében: kevesebb mint 6 hónap alatt 400-ról 1000-re nőtt az alkalmazottak létszáma, aminek a sikeressége a Menedzsment 3.0-nak is köszönhető.
A siker és az exponenciális növekedés mellett azonban kihívásokkal is szembesült a cég, különösen a vezetőképzés terén. A GPTW(Great Place To Work, egy nemzetközi kutató- és tanácsadó intézet, amely 57 országban támogatja a vállalatokat a vonzó munkahely, a bizalom és a vállalati kultúra kialakításában) visszajelzései alapján a csapatok összehangolásával, az emberek fejlesztésével és a szervezeten belüli elismeréssel kapcsolatos mutatók elmaradtak a várakozásoktól. Ekkor döntötte el a vállalkozás, hogy változtatni szeretne.
Nem sokkal a döntés után a felsővezetői réteg úgy döntött, hogy kipróbálják a Menedzsment 3.0-át. Egy workshop keretében a vezetés megismerte ezt a gondolkodásmódot és azokat a gyakorlatokat, amelyeket a vállalatban érdemes lenne alkalmazni a fejlődés érdekében.
“Annyira élveztük ezt a kis betekintést, hogy azonnal megbeszéltük a Menedzsment 3.0 gondolkodásmód szervezetszintű kialakítását és a csapatunk elkötelezettségét és a kultúrájának a fejlesztését e gondolkodásmód mentén.” - mondta az AmbevTech egyik csapattagja.
Kaoru Ishikawa, egy japán szervezeti teoretikus mondta egyszer, hogy "A minőség az oktatással kezdődik és végződik".Ezzel összhangban úgy döntött a cég, hogy minden vezetőjét kiképzi a Menedzsment 3.0 alapján.
Hatvan ember különböző háttérrel, különböző stílusokkal és megközelítésekkel, különböző gondolatokkal és tapasztalatokkal - ez előnyt is jelenthet. Ugyanakkor egy folyamatosan növekvő vállalatként nagyon fontos volt az AmbevTech-nek, hogy a vezetői pozícióban mindenki azonos alapokkal rendelkezzen és azonos nézetekkel rendelkezzen arról, hogy mi a fontos a vállalat szempontjából.
Az első általuk alkalmazott - és egyben az egyik legfontosabb - Menedzsment 3.0 gyakorlat a vezetői tudás csoportjának a létrehozása volt, amelyet Jedi Counsel-nek neveztek el. Ma már világosan látják, hogy a törzsek használata a vezetők közötti kapcsolat megteremtésére, alapvető fontosságú volt a fejlődésben. Végül is mindenkinek ugyanaz a célja: jó vezetőnek lenni. A vezetői tudáscsoportban levő emberek, még mindig kéthetente találkoznak. Ezeknek a találkozásoknak a célja az értékek és a tapasztalatok megosztása, ami lehetővé teszi számukra, hogy nyomon kövessék a gyakorlataik fejlődését.
Hamar rájöttek, hogy meg kell érteniük az egyes vezetők személyiségeit, és tisztázniuk kell a változások előnyeit. A folyamat elindításához szükséges alapismereteken túl nagyon fontos volt megérteniük, hogy azokat a vezetőket kell a leginkább befolyásolniuk, akik egyébként a legkevésbé támogatják a változásokat. Őket kellett a folyamat katalizátoraivá tenniük.
Természetesen kezdetben mindenki érezte az ellenállást. Mindannyiuknak különböző, de érthető okai voltak. Tudták, hogy az igazi változások kis lépésekben történnek és türelem kell hozzá, ezért így is reagáltak az ellenállásra a szervezeten belül. Mindig keresték a módját annak, hogy elérjék a különböző típusú embereket és bevegyék őket a közös hajóba. Ezenkívül fontos volt, hogy mindenki tudjon érvényesülni.
Jó volt látni, hogy az egyik csapat sikerei hogyan befolyásolták a többi csapatot. Az egyik csapat a Személyes térképeket és a Mozgó motivátorokat használta (más Menedzsment 3.0 gyakorlatok mellett), és nagy előrelépést ért el, ami fokozta a csapat elkötelezettségét és integrációját. A sikereken felbuzdulva más csapatvezetők is átvették ezt. Így lépésről lépésre, organikusan fejlődtek az emberek és a vállalati kultúra is. Jelenleg már majdnem 11 gyakorlatot építettek be a működésükbe.
Habár a számok tényleg az elért sikerekről tanúskodnak, továbbra is arra összpontosítanak, hogy olyan környezetet teremtsenek, amelyben biztosíthatják a munkatársaik szakmai és a csoportszintű fejlődését; a vezetőikkel együtt dolgozva biztonságos és folyamatos visszajelzési környezetet teremthessenek.
Ma már egészen az egyes csapatok szintjéig követik a mutatókat, és így konkrétan tudnak dolgozni a számukra fontos tényezőkön.
Mindezek erőfeszítést, türelmet és folyamatos összehangolást igényelnek. Ez egy kísérletezési folyamat, aminek a szervezet összes tagja szerves része.
A forrásul szolgált angol nyelvű esettanulmány az alábbi linken olvasható el.